12185051_538573329641676_7556948169334669158_o.png

Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie

Tak jak już wcześniej pisałam Marchewkowa Skandynawia objęła patronat nad 16.edycją Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbędzie się w dniach 18.do 24.lipca tego roku. W tym poście przybliżę Wam program Festiwalu, a także przedstawię repertuar filmów, których projekcja odbędzie się już za 3 tygodnie w Darłowie. Zapraszam Was serdecznie w imieniu organizatorów w lipcu do Darłowa. 
Pierwszy dzień FFS rozpoczyna się o 17:00 pokazem filmu: „Pani Soeborg w labiryntach życia” oraz pakietem krótkim filmów „Pustka” (wstęp od lat 11), „Siedem łodzi”, „Ból dorastania” (wstęp od lat 15) „Towarzysze broni” (od lat 12).
O godzinie 19:45 nastąpi oficjalne rozpoczęcie 16. FFS, a po nim projekcja fimu „Barany. Islandzka opowieść”. 
Drugi dzień FFS rozpoczyna się o godzinie 16:00 projekcją mojego ulubionego, szwedzkiego filmu dla dzieci – DZIECI Z BULLERBYN ! Obiecuje, że zarówno dzieci jak i dorośli uśmieją się do łez 🙂 O to przedsmak: 
O 18:00 obejrzymy „Szczęście na Fionii”, a zaraz po nim „Jak zatrzymać ślub”. 
O tym ostatnim pisałam Wam już kilka miesięcy temu na Facebooku. Szwedzki film z 2004 roku nakręcony w 5 godzin i 17 minut ! Dokładnie tyle czasu zajmuje podróż pociągiem z Malmo do stolicy Szwecji. Akcja toczy się zimą w pociągu. W jednym przedziale spotyka się dziewczyna i chłopak. Prowadzą typową rozmowę dla nieznajomych do momentu, gdy odkrywają, że jadą na ten sam ślub. Obydwoje nie dostali na niego zaproszeni, ale oboje wpraszają się bez niego. Okazuje się, że obydwoje mają ten sam cel – odwołać ślub. Wkrótce okazuje się, że nie łączy ich tylko to.   
Drugi dzień zakończymy o 20:30 pokazem filmu „Cień latarni morskiej”.
Akcja filmu toczy się latem 1939 roku na wysepce na Bałtyku, gdzie tamtejszy latarnik, pan Hasselbond, jest alfą i omegą dla zdesperowanej żony, młodej córki i nastoletniego syna, Gustafa, który jednocześnie kocha ojca, ale także się go boi. Pewnego dnia przybywa 13letni wychowanek sierocińca- Karl,  który mimo niezadowolenia Hasselbonda zostaje przydzielony mu do pomocy. Karl bardzo się stara, aby udowodnić swoją wartość i zaprzyjaźnia się z Gustafem. Wkrótce Hasselbond zaczyna faworyzować sierotę i między chłopcami rodzi się niezdrowa rywalizacja. 

Trzeci dzień FFS (20.lipca) rozpocznie się o godzinie 16:30 pokazem norweskich filmów krótkometrażowych: „Bendik i potwór”, „Grzeczna”, „Iver”, „Pewnego razu w kaloszach”, „Baluba Runa”. Wstęp od 7 lat. 
O 18:00 obejrzymy „Pogoda ducha”, a następnie jeden z moich ulubionych duńskich filmów: „Zabójcy bażantów” (już nie mogę się doczekać kolejnego filmu). Film jest drugą częścią przygód Carla i  Assada, detektywów z Departamentu Q, który zajmuje się przeterminowanymi i nierozwiązanymi sprawami. Tym razem próbują rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat, mimo, że rzekomy zabójca siedzi za kratkami od ponad dwóch dekad. Na policję zgłasza się świadek, który rzuca nowe światło na zamkniętą sprawę. Podejrzani to absolwenci prestiżowej szkoły z internatem, którzy obecnie należą do elity duńskiego społeczeństwa. Detektyw Carl Morck oraz jego asystent muszą rozwikłać zagadkę i znaleźć sposób, aby ukarać prawdziwych morderców. 
Środę zakończymy norweskim filmem „1001 gramów”, rozpoczynającym się o 21:15. Marie pracuje w Głównym Urzędzie Miar w Norwegii. Mimo, iż w pracy jest przykładem uporządkowanej i dokładniej osoby, nie wiedzie jej się w życiu prywatnym. Jej służbowy wyjazd do Paryża, gdzie zawiezie norweską miarę 1 kg, będzie dla niej okazją do zrównoważenia swojego życia. 
Podczas czwartego dnia FFS obejrzymy trzy filmy: „Misja:Gwiazda”, „Demokraci”, „Głośniej od bomb”. 
„Misja: Gwiazda” to film Martina Miehe – Renarda o dwóch uczniach. Pierwszy to Karl, który przeprowadza się do stolicy z duńskiej prowincji. Drugą bohaterką jest Sawsana, która pochodzi z muzułmańskiej rodziny.Oboje chodzą do jednej klasy mimo różnic kulturowych łączy ich przyjaźń i pasja do muzyki. Utwór Sawsany został zakwalifikowany do konkursu młodych talentów, ale niestety ojciec zabrania jej występu w telewizji. Karl postanawia jej pomóc i obmyśla plan, dzięki któremu wezmą udział w konkursie. 
    Norweski film „Głośniej od bomb” nominowany w 2015 roku do Złotej Palmy. Film ukazuje zmagania rodziny zmarłej fotografki wojennej -Isabelle Joubert-Reed. Po powrocie do domu z kolejnego frontu zginęła w wypadku samochodowym. Nieszczęście czy samobójstwo? To pytanie zadaje sobie jej mąż Gene Reed oraz ich dwaj synowie – starszy Jonah i młodszy Conrad. Isabella powraca we wspomnieniach, rozmowach, myślach, snach oraz wewnętrznych monologach bohaterów. W drugą rocznice śmierci fotografki zaplanowana jest wystawa z jej pracami, a w prasie ukazuje się obszerny artykuł, który wstrząsnął całą rodziną. Co w nim było ? Podczas piątego dnia festiwalu obejrzymy cztery filmy: „Jill i Joy”, „Życie na kredycie”, „Poznajcie Harolda” oraz klasyk ! „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. 
Pierwszy film to fińska adaptacja ksiązki Marjatty Kurenniemi. Jill i Joy to historia dwóch dziewczynek, które spędzają razem wakcje, kótre są niewidoczne dla ciągle zapracowanych rodziców. Dzięki magi przeżywają niesamowite przygody. Sprawdźcie jakie 🙂 

W przedostatni dzień FFS (sobota) czekają na nas trzy filmy: o 16:00 „Superbrat” z 2009 roku. Główny bohater Anton ma 10 lat i marzy tylko o tym, aby mieć drugiego brata. Obecny jest autystykiem i nie przerwanie obserwuje przestrzeń. Pewnego dnia w pobliżu ich domu ląduje Super Trip Remote z kosmosu … Zobaczcie sami co się wydarzy…

 O 17:45 „Optymistki” 

oraz o 20:00 film, który bardzo chce obejrzeć– Ślepowidzenie. Poruszająca historia Ingrid, która straciła wzrok. Mimo dysfunkcji stara się zapamiętać świat oczami wyobraźni. Niestety boi się wychodzić z domu, męża podejrzewa o zdradę. Granica pomiędzy tym, co realne, a co fikcją i wyobraźnią Ingrid zaczyna się zacierać. Jak sobie z tym poradzi ? 

24 lipca 2016 r. (niedziela)
24. lipca (niedziela) to ostatni dzień FFS. Rozpoczniemy go o 16:00 filmem kręconym na terenie Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii oraz Islandii czyli „Wszystkowidząca”. 

Następnie obejrzymy „Ludzki wymiar”

O 20:15  nastąpi zakończenie festiwalu i wraz z wisienką na torcie, czyli projekcją filmu „Intruz”.

Jak widzicie tegoroczny program Festiwalu jest bardzo obszerny. Filmy, które będziemy mogli obejrzeć od 18. do 24. lipca, to jedne z nowszych skandynawskich pozycji must see ! Fan każdego państwa skandynawskiego znajdzie coś dla siebie. A rodziny z dziećmi, którzy będą w tym czasie na urlopie zapraszamy na cykl dla dzieci 🙂 A co najważniejsze wstęp na wszystkie projekcje jest DARMOWY ! 

Zapraszam na stronę Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, gdzie codziennie umieszczane są nowe informacje:  

[Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie]
Tagi: brak

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *