Paulinka.jpeg

Szwedzka muzyka


Zadanie na szwedzki zainspirowało mnie do napisania tego posta o szwedzkiej muzyce. Zapewne wiele z Was (i wstyd się przyznać, ale ja też) na hasło szwedzka muzyka myśli ABBA ! Ten zespół to naprawdę fenomen, który nadal trwa. Ich płyty wciąż sprzedają się w milionowych nakładach, a ich piosenki, mimo iż znane na pamięć, nie nudzą się nam. Ale muzyka szwedzka to nie tylko Abba, Roxette czy Ace of Base. /Zdjęcie z Muzeum ABBY w Sztokholmie -fot. Marchewkowa Skandynawia/ 

Jestem niemal przekonana, iż słysząc angielskie nazwy zespołów czy wokalistów takich jak Europe, Lykke Li, The Cardigans, The Knife, Jose Gabriel Gonzalez, Basshunter, Amy Diamond,September, Titiyo, Arash, Icona Pop, Charlotte Perrelli myślimy, że pochodzą oni z Wielkiej Brytanii czy USA. A tu szok – to są Szwedzi. Szwedzkich wykonawców znajdziemy niemal w każdym gatunku muzycznym począwszy od elektro house – Swedish House Mafia, muzyki Dance – Avicii, pop – Army of Lovers, Robyn country – Rednex, metal – In Flames, Sabaton rock – Kent, Europe, The Cardigans, jazz Lisa Ekdahl czy też reggae –Dr.Alban.

Dzisiaj przedstawię Wam kilku szwedzkich artystów, którzy najczęściej pojawią się w moich głośnikach. Zacznę od zespołów i wykonawców, którzy zaskoczyli mnie swoim szwedzkim pochodzeniem. Między innymi jest to szwedzki Dj Tim Berling znany jako Avicii.


Piosenki  Wake Me Up oraz Hey Brother zawsze będą mi się kojarzyć właśnie ze Szwecją, gdyż jadąc na Erasmusa w 2013 roku ciągle były one puszczane w szwedzkim radiu.


Kolejni to Peter Bjorn and John, którzy w 2006 osiągnęli sławę dzięki utworowi Young Folks.

Eric Prydz , kto go nie zna ? Tak to też jest Szwed 😉


Jedną z moich ulubionych piosenkarek jest Veronica Maggio, która śpiewa wyłącznie po szwedzku. Veronica urodziła się w Uppsali, ale ma włoskie korzenie. Jak dotąd wydała 4 albumy studyjne Vatten&Brod w 2006 roku, Och vinnaren ar… w 2008, Satan i gatan w 2011 Handen i Ficka fast jag bryr mig w 2013.Kolejną lubianą przeze mnie piosenkarką jest Miss Li, czyli Linda Carlsson. Tworzy ona mieszankę jazzu, country, bluesa i popu.


Każdy na pewno zna jej interpretację piosenki „Good Morning”, która została użyta do reklamy parówek „Berlinek”.


Grzechem byłoby nie wspomnieć o Amandzie Jenssen , która współpracowała też z Miss Li. Amanda do tej pory wydała 3 albumy: Killing My Darlings w 2008, Happyland w 2009 oraz w 2012 Hymns for the Haunted. Amanda stała się rozpoznawalna w 2007 roku, kiedy zajęła 2 miejsce w szwedzkiej edycji programu Idol. Nie mogłam jeszcze pominąć wspaniałej Laleh, którą niedawno odkryłam. Jest to szwedzka piosenkarka irańskiego pochodzenia. Laleh śpiewa w trzech językach – szwedzkim, angielskim oraz perskim.

Z najnowszej muzyki uwielbiam też Tove Lo, czyli Ebbe Tove Elsa Nillson, która popularność osiągnęła dzięki singlowi Habits w 2014. W tym samym roku wydała swoją debiutancką płytę – Queen of The Clouds.Na pewno też znacie szwedzki duet tworzący muzykę elektroniczną, czyli Icona Pop.W tym miejscu należy też wspomnieć o znanej niemal na całym świecie piosenkarce Lykke Li (Timotej Zachrisson). Tak ona też jest Szwedką 😉 Timotej urodziła się w Ystad, ale w wieku 6 lat jej rodzina przeprowadziła się do Portugalii. Sławę przyniosła jej piosenka I follow Rivers, która w 2012 roku została wykorzystana w ramówce seriali w TVP 2,  a jej utwór Possibility znalazł się na ścieżce dźwiękowej Sagi Zmierzch.
Następną wokalistką, też sławną dzięki programowi Idol, to Loreen, która w 2012 wygrała najpierw Melodifestivalen, a później w maju wygrała 57.Konkurs Piosenki Eurowizji piosenką Euphoria.  Loreen jest laureatką wielu szwedzkich i międzynarodowych nagród między innymi: Grammis, Mtv Europe Music Awards, Rockbjornen.

Ze szwedzkich zespołów najbardziej lubię dwa rockowe zespoły: Kent oraz The Cardigans.

Najbardziej znanym utworem zespołu The Cardigans jest Lovefool, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu Romeo i Julia.


A teraz wisienka na torcie, czyli męskie wokale.

Na pierwszym miejscu oczywiście – Mans Zelmerlow. Mans tak jak i Amanda Janssen wziął udział w programie Idol. Jednak największą sławę przyniosła mu wygrana 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku piosenką Heroes. Tydzień temu Mans wystąpił podczas szwedzkich nominacji do Eurowizji. Piosenkę oraz choreografię trochę zmienił i zaśpiewał wraz z dzieciakami, co sprawiło, że na nowo pokochałam tą piosenkę:


Mans znajdował się na mojej playliście długo przed Eurowizją.
Kolejny wokalista to Erik Hassle, który wydał już trzy albumy studyjne.Śpiewający tylko po szwedzku Håkan Hellström też mnie urzekł swoim głosem. Przed karierą solową był członkiem zespołu Honey is Cool oraz Broder Daniel z którą nagrał soundtrack do szwedzkiego filmu Fucking Amal.


Håkan śpiewa również w duecie z Veronica Maggio 🙂 
Na koniec hit z 2012 roku Panetoza – Dansa Pauza i chyba największe zaskoczenie, iż ten zespół jest szwedzki 😉

Kończąc warto też wspomnieć, że w szwedzkich studiach (Cherion, Tuff, Polar) wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, nagrywały też swoje piosenki największe światowe gwiazdy: Justin Bieber, Katty Perry, Maroon 5, P!nk, Backstreet Boys, Taylor Swift, Adam Lambert, Ariana Grande, Avril Lavigne, Britney Spears, N’Sync, Ke$ha, Kelly Clarkson, 5ive, Westlife, Bon Jovi, Christina Aguilera, Elllie Goulding, Celine Dion. To dzięki trzem kompozytorom: Denniz Pop, Max Martin, Jonas Berggren powstało większości przebojów tych wykonawców.

Tagi: brak

7 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *