5najlepszych (3)

FABRYKA CZEKOLADY W HELSINKACH – FAZER

Wycieczka do fabryki Fazera, była jednym z głównych punktów naszego majowego wyjazdu do Helsinek. Czekolada Fazer jest popularna na całym świecie, a według statystyk co piąty Fin odwiedza fabrykę przynajmniej raz w życiu. Na początek kilka informacji praktycznych.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9:00 – 18:30
Sobota 10:00 – 16:30
Niedziela 11:00 – 16:30

Bilety

Zanim wybierzecie się w drogę do fabryki zarezerwujcie bilety online przez stronę. Bez wcześniejszej rezerwacji nie ma pewności, że dostaniecie się do grupy zwiedzających z wybranym przez was językiem. Zwiedzanie fabryki odbywa się tylko z przewodnikiem, w języku angielskim raz dziennie, w fińskim od trzech do czterech. Zwiedzanie trwa około godzinę, wliczając w to degustację.

Ceny biletów:

  • dla dorosłych 15,50 euro
  • dzieci w wieku 5 do 17 lat – 10,50 euro
  • studenci i emeryci – 13,50 euro
  • dzieci do 5 roku życia – 1 euro

Do rezerwacji online należy doliczyć opłatę serwisową – 1 euro.

Jak się dostać?

Fabryka czekolady Fazera znajduje się na przedmieściach Helsinek, a dokładnie w Vantaa, przy Fazerintie 6. Jeśli jedziemy autem dostępny jest darmowy parking pod samym wejściem do fabryki.

Jeśli wybieramy transport publiczny polecam wyszukać najlepsze połączenie przez stronę komunikacji miejskiej w Helsinkach – HSL Nazwa przystanku na którym trzeba wysiąść to Fazerila.
Transport z centrum to około 40 minut. Najlepiej wsiąść w Metro linię 2 w kierunku Mellunmäki i przesiąść się na autobus numer 587 lub 572K. Pamiętajcie, że autobusy w Finlandii nie zatrzymują się na każdym przystanku i kiedy nazwa waszego przystanku wyświetli się na wyświetlaczu musicie nacisnąć przycisk STOP. W Finlandii wsiadamy tylko przednimi drzwiami i wtedy musimy pokazać bilet kierowcy. Polecam korzystać z aplikacji HSL i mieć bilet na telefonie.

Zwiedzanie Fabryki rozpoczyna się w lobby, gdzie spotykamy się z przewodniczką Anną, która zbiera nas do szklarni. Podziwiamy tam rośliny z których tworzone są czekolady i składniki do czekolad Fazera. Znajdziemy tutaj m.in. 3 kakaowce, wanilię, banany, ananas, cynamon, czarny, biały i zielony pieprz. Miejsce to zamieszkuje ponad 2 tysiące … biedronek.

Po wizycie w szklarni przenosimy się do hali głównej, gdzie nie trudno zauważyć wielkiego królika zrobionego z 9330 wydmuszek. Na pierwszy rzut oka jajka wyglądają na zwykłe kurze białe jajka, a w rzeczywistości są to Mignon Easter Egg (czyli czekoladowe jajka), które od 1986 co roku na przełomie marca i kwietnia Fazer produkuje w ilości 1.8 mln. Słodkości te są niemal od razu wysprzedawane i niestety nie ma możliwości wytworzenia większej ilości, a pewnie i tak by się sprzedały. Co jest niezwykłego w takim jajku z czekolady mlecznej? Otóż to, że jest ono zrobione na wzór tradycyjnego kurzego jajka, ale aby dostać się do czekolady trzeba sobie je obrać. Tak, to nie błąd, czekolada jest ukryta w naturalnej skorupce kurzych jajek.

Nasza przewodniczka Anna opowiedziała historię jej znajomych, którzy pojechali w odwiedziny do rodziny we Włoszech i sprezentowali im takie jajka. Obdarowani schowali je od razu do lodówki, a na drugi dzień ugotowali na twardo, myśląc że to typowe jajka. Efekt: czekolada się wylała z wydmuszki i woda zabarwiła się na brązowy kolor. Dziwne jajka macie w tej Finlandii – tak skomentowali Włosi 🙂

Idąc dalej, w głąb hali, zauważamy wiszące plansze ze zdjęciami założycieli i ich przyjaciół. Wśród nich rozpoznałam dwie znane mi postacie: Carl Gustaf Mannerheim i Tove Jansson. Tu poznajmy  historii założycieli fabryki.

Karl Fazer urodził się w Finlandii w 1866, ale jego rodzice pochodzili ze Szwajcarii. Studiował pieczenie W Berlinie, Paryżu i w Petersburgu. Ożenił się z Bertą, która studiowała biznes, co zaowocowało w 1891 roku wspólnym otwarciem francusko – rosyjskiej cukierni w Helsinkach, a później w tym samym roku wytwórni słodyczy w Helsinkach. Kawiarnia i cukiernia firmy Fazer była bardzo popularna i stała się częścią życia kulturalnego stolicy. Zostały otwarte kolejne filie również w innych dzielnicach poza centrum, m.in. w Töölö.


Karl i Berta mieli 4 dzieci: Dolly, Brita, Sven, Kitty. Wspólnie wymyślali nazwy nowych wyrobów cukierniczych. Syn Karla Fazera, Sven, rozpoczął pracę w fabryce już w wieku 17 lat, a w 1939 r. został dyrektorem zarządzającym, dzięki któremu Fazer stał się dużą firmą z branży spożywczej.

Karl Fazer zmarł jesienią 1932 r. w wieku 66 lat. Do dziś Fazer jest firmą rodzinną i członkowie rodziny kolejnego pokolenia pracują w firmie.

Kolejny przystanek to pokaz filmu o historii marki Fazer  oraz przedstawienie misji firmy. Udało mi się go znaleźć dla Was. Sami zobaczcie:

W głównym holu znajdują się też sprzęty, które były używane zanim wynaleziono maszyny np. przyrząd do napełniania nadzieniem pączków. Jako ciekawostkę Anna opowiedziała, że teraz maszyny wypierane są przez roboty, które sortują cukierki. Mają one nawet przepustowość do 1000 sztuk na minutę. Tak, to nie błąd!

W witrynie wystawowej zobaczyć można pierwsze, oryginalne opakowania cukierków, ciastek etc. Spostrzegawcze oko znajdzie tutaj ilustracje Tove Jansson, która projektowała dla Fazera.

Najbardziej popularnym wyrobem Fazera jest tradycyjna mleczna czekolada produkowana od 1922 z niezmienioną recepturą. Pakowana jest w niebieskie opakowanie Fazerin Sininen. Kolor jest zastrzeżony przez markę i żadna inna firma nie może używać tego koloru do pakowania czekolady.

źródło: https://www.fazer.com/products/our-international-brand-selection/karl-fazer/finlands-most-valued-brand/

Na koniec zwiedzania czekała na nas słodka niespodzianka. Mogliśmy do woli spróbować cukierków, czekolad a także chleba i wody ze źródła znajdującego się pod fabryką. Jedyny warunek jest taki, że nie można wynosić jedzenia ze sobą.

Wycieczka trwała godzinę, ale uważamy, że było warto! Po zakończonej wycieczce każdy uczestnik dostaje słodki pakunek. W naszym pakiecie były gumy do żucia, chleb, czekoladki i żelki oczywiście wszystko produkcji firmy Fazer. My udajemy się do sklepiku firmowego, w którym kupujemy czekoladę dla znajomych i rodziny. Tutaj czeka na nas największy wybór produktów Fazera, a także dostaniemy je w najlepszej cenie i w pakietach prezentowych, które można kupić tylko tutaj. Udanych zakupów!

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *