5najlepszych (1)

Ales Stenar jedna z najbardziej tajemniczych atrakcji Szwecji

Kiedy o godzinie 6:00 z małym hakiem zjechaliśmy z promu w Ystad postanowiliśmy pojechać wzdłuż wybrzeża, aby poszukać jakiegoś urokliwego miejsca na śniadanie, a także aby przeczekać do otwarcia muzeów w Ystad. Daleko szukać nie musieliśmy. Jadąc na wschód od miasta portowego (około 16 kilometrów) odnaleźliśmy szwedzką wersję Stonehege – Ales Stenar.

 Kåseberga, tak nazywa się miejscowość, w której znajduje się jedna z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych Skanii – Ales Stenar. Składa się ono z 59 obelisków, pionowo ustawionych w kształcie łodzi. Jeden głaz waży od 400 do 1800 kilogramów.

Do dzisiaj nie wiadomo kto i dlaczego postawił kamienie w tym miejscu. Zagadkę niejedna osoba chciała rozwiązać stąd wiele teorii na temat pochodzenia głazów.

Według lokalnego badacza i odkrywcy (Bob’a Linda) jest to dawne obserwatorium astronomiczne, a głazy tworzą wielki zegar słoneczny. Poparciem jego badań może być fakt, iż dwa skrajne (3,5 metrowej wysokości) kamienie łodzi znajdują się idealnie w punktach wschodu i zachodu słońca podczas przesileń: wiosennego i zimowego.

Inna teoria zakłada, że znajduje się tutaj grobowiec z VI – VII wieku naszej ery i pochowany miał tu być legendarny wódz – król Ale, na cześć którego miało również zostać nazwane ALEs Stenar. Poparcia tej tezy jednak nie znajdziemy w badaniach archeologicznych, które wykazały brak szczątków. Niektórzy uważają też, że jest to miejsce sakralne, miejsce odprawiania religijnych obrządków.

Legenda głosi, że kamienie zostały ułożone w kształcie łodzi na cześć załogi, która zginęła na morzu Bałtyckim, ale do tej pory nie wiadomo nic o morskiej katastrofie w tej okolicy.

Ales Stenar położone jest na 32 metrach n.p.m. na klifie- Kåsehuvud, z którego rozciąga się piękny widok na skaliste wybrzeże i przy dobrej pogodzie można zobaczyć duńską wyspę Bornholm.

Na sąsiednim wzgórzu znajduje się napis na wzór Hollywood.

Do Ales Stenar dojechać można autobusem numer 570 (całoroczny) lub 373 (kursuje od czerwca do sierpnia) z Ystad (koszt biletu to 30 SEK) lub samochodem, jadąc drogą nr 9 na wschód od Ystad. Drogowskazu na Kåseberga nie da się nie zauważyć. Wzdłuż drogi numer 9 znajduje się też ścieżka rowerowa. Samochód / rower należy zostawić na parkingu (bezpłatny) a następnie pieszo udać się na górę (trasa ok. 1 km).

Wstęp na Ales Stenar jest bezpłatny i co ciekawe to miejsce można odwiedzić całą dobę. Trasa na Ales Stenar nie jest trudna ani stroma. Początkowo idziemy asfaltową drogą, ale później zmienia się w żwirową ścieżkę. Podczas spaceru mijamy piękne domy i podziwiać można typowo szwedzkie okna z flagami i konikami z Dalarny.

11 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *