just for you (4)

Tanie podróżowanie – Finlandia

Finlandia jest jednym z najtańszych krajów Nordyckich, jednak podróżowanie po niej w cale do tanich nie należy. Poniżej przedstawię Wam parę tricków, które możecie zastosować planując wyjazd do Krainy Tysiąca Jezior.

Jak tanio dotrzeć do Finlandii?

Jeśli nie podróżujemy własnym samochodem najtańszym, a zarazem najszybszym środkiem transportu jest samolot. Najkorzystniejsze ceny lotów bezpośrednich są z Gdańska za pośrednictwem przewoźników Wizzair (połączenie Gdańsk-Turku oraz od niedawna Kraków-Turku). Bilety można kupić już od 80 PLN w dwie strony, bez bagażu. Z Krakowa oraz Gdańska do Helsinek polecimy także linią Norwegian. Jeśli odpowiednio wcześniej kupimy bilety, możemy już od 250 zł polecieć do stolicy Finlandii. Dla porównania lot bezpośredni z Krakowa do Helsinek przewoźnikiem Finnair: cena w dwie strony rozpoczyna się od 844 PLN wzwyż. W cenie mamy bagaż rejestrowany.

Z Warszawy do Helsinek oprócz Finnair’a lata również Air Baltic cena zaczyna się od 560 PLN(bez bagażu) na tracie przesiadka w Rydze.  Inne miasta nie posiadają póki co bezpośrednich połączeń z Finlandią.

Jeśli chodzi o podróż samochodem do Finlandii to najkrótsza trasa to Droga Via Baltica, czyli przez Litwę, Łotwę i Estonię a następnie z Talina popłynąć promem. Ze stolicy Estonii możemy w ciągu 2-3 godzin dostać się promem do Helsinek. Bilety na prom Tallin-Helsinki najlepiej kupować z wyprzedzeniem. Po pierwsze będzie taniej, po drugie zawsze mamy pewność, że nie zabraknie dla miejsca płynąc z samochodem. Cena biletu na prom to około 15 – 25 euro za osobę. Za dwie osoby i samochód zapłacimy pomiędzy 70, a 120 euro. Promy kursujące na trasie Tallin-Helsinki to Tallink & Silja Line, Eckerö LineViking Line, Linda Line Ekspres – ten ostatni jest najszybszy, ale nie bierze samochodów na pokład.

Wysokość ceny zależy przede wszystkim od terminu, ale również od tego o której godzinie płyniemy oraz czy wykupujemy bilet w obie strony. Warto sprawdzić wszystkie opcje zanim dokona się rezerwacji, gdyż czasem bardziej opłaca się kupić bilet w dwie strony, nawet jeśli wracać promem nie mamy zamiaru. Przykładowo wybrałam datę 11 lipca  – bilet w jedna stronę dla 2 osób oraz oplata za auto wynosi nas 112 euro, po zmianie na zakup biletu w dwie strony dla takiej samej liczby osób plus auto cena zmienia się na 106 euro, a przy trzeciej opcji rezerwacji na ‚day ticket’ czyli wypłyniecie w ten sam dzień co i powrót – nawet 90 euro. Dzięki takiej opcji możemy zaoszczędzić nawet 22 euro. Im bliżej danej daty różnica w cenie jest wyższa, bo i ceny są wyższe.

Jeśli znamy datę wypłynięcia warto sprawdzać we wszystkich wyżej wymienionych firmach bo dla kolejnego porównania ta sama data – 11 lipiec – ta sama ilość osób + samochód w Viking Line bilet na prom w jedna stronę kosztuje nas tylko 64 euro. Jeśli będziemy jeść coś na promie – warto też wykupić posiłek przy rezerwacji biletów – ceny są wtedy niższe niż bezpośrednio na pokładzie.

Wynajęcie samochodu w Finlandii

Jeśli jednak zdecydujecie się polecieć i wynająć na miejscu samochód to warto poznać kilka wypożyczalni i porównać ceny. Do najbardziej popularnych, ale nie zbyt tanich należą Europcar, Sixt, Avis i Hertz. Te wypożyczalnie maja duży wybór nowych aut. Wypożyczaliśmy w Rovaniemi auto (Van dla 9 osób) podczas studiów na wyjazd na Nordkapp i dostaliśmy nówkę sztukę, która miała zaledwie 60 km przebiegu po naszym wyjeździe auto miało już ponad 2 tys 🙂
Warto sprawdzić tez dwie inne wypożyczalnie – Easy Rent – niedroga ale nie spodziewajcie się najnowszych modeli oraz Lacara – trochę drożej niż w Easy Rent, ale samochody lepsze. Jeśli interesuje nas krótki wynajem w Helsinkach i na obrzeżach stolicy to warto sprawdzić  24 Rent – tania wypożyczalnia, a samochody stoją w różnych miejscach w mieście – otwiera się je SMS-em. Ceny za wynajem samochodu osobowego zaczynają się do 25 euro za dzień.

Jazda samochodem po Finlandii

Drogi w Finlandii są bezpłatne, ale mandaty jedne z największych w europie. Należy bardzo uważać na renifery na drogach. Za potrącenie tego zwierzęcia zapłacimy niemały mandat –  nawet do kilku tys. złotych! Kierowco noga z gazu. Za przekroczenie prędkości o 15 km/h zapłacimy od 200 euro wzwyż, za rozmawianie przez telefon podczas jazdy – 50 euro. Wybierając się do Finlandii zimą należy też pamiętać, że od 1 grudnia do końca marca należy mieć opony zimowe najlepiej ze specjalnymi kolcami (wypożyczając auto w tym okresie mamy pewność, że dostaniemy takie opony).  Łańcuchy w Finlandii są zabronione. Za litr benzyny zapłacimy między 1,38 – 1,49 euro.

źródło: https://info.kaltire.com/introducing-nokians-hakka-9/

Jak tanio podróżować po Finlandii?

Między największymi miastami w Finlandii są bardzo duże dystanse do pokonania. Siatka połączeń autobusowych i pociągowych jest jednak imponująca.

OnniBus (odpowiednik dawnego polskiego busa) to najtańsze rozwiązanie podróżując po Finlandii. Regularne ceny zaczynają się od 1 euro. Obecnie robiąc rezerwacje na podróż miedzy końcem maja a końcem czerwca za bilet zapłacimy – 50 % czyli nawet 50 eurocentów. Do ceny biletu należy doliczyć 1 euro za rezerwację. Co i tak dalej jest śmieszną kwotą za bilet międzymiastowy. Warto polować na promocje bo bardzo często pojawiają się na tej stronie dobre ceny. Wiele długodystansowych tras np. Helsinki – Rovaniemi można pokonać nocnym kursem, który jest tańszy niż dzienny.

Siatka połączeń Onnibus w Finladnii źródło: https://www.onnibus.com/etusivu

Inny przewoznik to Matkahuolto – nie ma tak wielu połączeń, jak Onnibus, ale również można znaleźć sporo biletów już od kilka euro. Obecna promocja Helsinki – Lahti 4 euro, Turku-Tampere 2 euro, Turku – Helsinki 5 euro.  Przy zakupie biletu online zapłacimy mniej, niż kupująć bilet na dworcu czy u kierowcy.  Podróżując po wschodniej części Finlandii polecam także sprawdzić połączenia autobusowe firmy Savonlinja. Trasa Turku – Helsinki już od 1 euro.

Chcąc podróżować pociągiem po Finlandii  należy sprawdzać bilety na VR.fi odpowiednik naszego PKP. Bardzo często pojawiają się tutaj promocje na niektórych trasach oraz zniżki dla osób kupujących bilety z wyprzedzeniem do 50%. Najtańszymi dniami do podroży to środa i czwartek.

Innym rozwiązaniem w Finlandii jest InterRail Finland  – dobra opcja dla osób poniżej 25 roku życia lub podróżujących z dziećmi (dzieci jeżdżą za darmo). Bilety kupowane są na konkretne dni oraz pociągi. Jeśli będziemy chcieli zmienić rezerwację trzeba będzie zapłacić dodatkowo 5 euro za zmianę biletu.

Popularny bilet ScanRail jest ważny na niemal wszystkich liniach kolejowych w Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii, a także uprawnia do zniżek w wysokości od 20 do 50% przy wielu przejazdach promami i autobusami. Dzięki ScanRail można niedrogo i w łatwy sposób przemierzyć duże obszary w stosunkowo krótkim czasie. Dzieci podróżują za połowę ceny biletu. Zniżki przysługują także osobom po 60. roku życia i młodzieży w wieku 12-25 lat.
Wszystkie ceny które przed chwilą podałam dotyczą biletów normalnych. Są też opcje biletów ulgowych, ale niestety jeśli nie jesteśmy studentami państwa w którym podróżujemy zniżki nas nie obowiązują, nawet mimo posiadania kart ISIC czy euro29.

Po Finlandii możemy również tanio latać. Dzięki temu zaoszczędzimy też czas na pokonywanie dużych odległości. Linia Norwegian ma bardzo dobre ceny na loty wewnątrz Finlandii. Na trasę Helsinki – Rovaniemi albo Oulu przez cały rok bilety można kupić od 29 euro, a zimą także do Kittili i Ivalo (od 39 euro). Finnair tez czasem ma niezłe ceny, np. Helsinki-Rovaniemi za 79 euro, Helsinki-Oulu za 59 euro (w dwie strony).

Jeśli są tutaj zwolennicy autostopu to niestety mam złą wiadomość. Od środkowej części do samej północy jest to dość ciężkie, ze względu na mniejszy ruch na drogach. Na facebooku jest kilka grup – autostopowicze, autostopem po Europie, gdzie możecie poszukać rad i rożnych wskazówek. kimppakyyti oraz stronę którą też warto zapamiętać – kyydit czyli odpowiedniki polskiego blablacar.

Gdzie spać w Finlandii?

Opcji w Finlandii jest wiele. Od luksusowych hoteli 500 zł za noc po darmowe chaty. Infrastruktura na fińskich campingach jest znacznie lepsza niż na polskich, a ceny podobne. Jeśli ktoś nie chce korzystać z drogich hoteli poniżej znajdzie kilka wskazówek jak zaoszczędzić na noclegu.

Nocowanie na dziko lub w chatach

W Finlandii panuje prawo Jokamiehenoikeus, które pozwala na rozbicie namiotu wszędzie, gdzie nie ma takiego zakazu, ale należy zachować odległość 100 metrów od zabudowań. Zobaczcie w jakich pięknych miejscach możecie się rozbić namiotem w Finlandii.

Podobnie jak w Norwegii oraz Szwecji w Finlandii możemy nocować w darmowych chatach. Przy planowaniu trasy, lokalizację takich chat można sprawdzić na stronie https://www.tulikartta.fi/

 

Na całym terenie Finlandii znajdziemy 7 typów takich chat:

Nuotiopaikka– czyli chata z miejscem na ognisko z drewutnią, w której podstawowym wyposażeniem jest piła, siekiera oraz wiadro. Obok drewutni są wyznaczone specjalne miejsca na rozbicie namiotu.

Laavu – jest to półotwarta wiata ze spadzistym dachem, składa się z paleniska, drewutni oraz wc. W laavu skorzystać można też z garnków i ogniskowego asortymentu.

Kota – jest to zamknięta chata lub wiata o konstrukcji namiotu

Varaustupa, AutiotupaPorokamppaPaivatupa – te chaty znajdują się przede wszystkim w północnej części Finlandii, Laponii. Mogą pomieścić nawet 8 osób.

Jeśli chcemy bezpłatnie skorzystać z chat musimy dostosować się do kilku zasad. Po pierwsze i najważniejsze chatę zostawiamy w takim stanie w jakim ją zastaliśmy. W jednej chacie możemy nocować maksymalnie 3 noce. Jeśli zużyjemy drewno z drewutni będziemy musieli porąbać drzewo tak, aby następne osoby korzystające z noclegu w chacie miały możliwość rozpalenia ogniska zaraz po przybyciu do chaty. To samo dotyczy wszelkiego jedzenia jakie zużyliśmy. Jeśli zjedliśmy coś z zapasów należy też coś zostawić. Śmieci zabieramy ze sobą, chyba, że jest to papier – wtedy możemy spalić. Ogniska rozpalamy tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Należy sprawdzać też czy nie ma ostrzeżenia przeciwpożarowego ogłoszonego przez lokalne władze. Z reguły takie chaty są położone zdala od dróg, parkingów, innych zabudowań, w środku lasu – dlatego należy zachowywać spokój i ciszę, aby nie spłoszyć naszych ‚leśnych sąsiadów’.

 

Nocowanie na campingach

Jeśli komuś przeszkadza brak dostępu do bieżącej wody czy kuchni i preferuje nocleg na campingu to przed wyjazdem polecamy wyrobić kartę campingową – Camping Key Europe. Można ją zamówić online na stronie camping.fi Każdy kraj ma swój odpowiednik tej strony. Np Szwecja – camping.se zamawiając kartę ze strony danego kraju dostaniemy w gratisie papierowy katalog z campingami na terenie tego państwa. Bez karty Camping Key Europe nie będziemy mogli spać na campingach. Karta ważna jest rok i upoważnia nas do korzystania na campingach w całej Europie. Jedna karta wystarcza na całą grupę podróżujących. Także wybierając się większą grupą nie musi każdy z grupy osobno wykupywać kart dla siebie. Jeśli zapomnieliśmy jednak zamówić online, kartę możemy kupić na pierwszym Campingu na jakim się zatrzymamy. Koszt takiej karty to około 50-60 zł. Dodatkowo mając taką kartę jesteśmy ubezpieczeni podczas noclegu. Rezerwacji na Campingach nie trzeba dokonywać (jeśli chcemy spać pod namiotem) jednak warto zadzwonić z trasy na Camping na który się wybieramy, aby sprawdzić godziny pracy recepcji. Niektóre campingi otwarte są tylko w sezonie albo mają limitowane godziny pracy. Np. przyjechaliśmy na Camping który był zamknięty jednak po telefonie do właściciela pozwolił nam rozbić namiot i dał też dostęp do prysznica. Następnego dnia rano pojawił się aby pobrać opłatę za sam nocleg. Na terenie Finlandii znajduje się ponad 150 campingów.

Nocowanie w hostelach

Chcąc spać w hostelach, schroniskach młodzieżowych polecamy wyrobić jeszcze w Polsce  Legitymacje Międzynarodową Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Legitymacja poświadcza przynależność do Towarzystwa i jest jednocześnie atrakcyjną „kartą rabatową”.
Posiadacze legitymacji korzystają w polskich schroniskach młodzieżowych ze zniżki noclegowej do 25% oraz z tanich noclegów w zagranicznych schroniskach młodzieżowych. Do tego młodzież do 26 roku życia korzysta dodatkowo z wielu innych zniżek i rabatów. Takie schroniska na terenie Finlandii znaleźć możemy na stronie hostellit.fi

Noclegi w hotelach wyszukujemy poprzez strony Booking.com lub Airbnb, jednak w Finlandii sa dedykowane strony tylko dla tego państwa, gdzie wyszukamy domki i chaty w przepięknych krajobrazach. Pierwsza z nich to Archipelago Booking druga to Finland Cottage Rentals. Wyszukiwanie noclegu jest analogiczne jak na Booking.com

 

 

9 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *