most-2B2.jpg

Heja Olandia – czyli 10 atrakcji Olandii / Öland

Heja Olandia ! 

Wycieczka na Öland, na drugą co do wielkości wyspę Szwecji, była nieplanowanym punktem tegorocznego wyjazdu. Tej spontanicznej decyzji nie żałowaliśmy. Jak głosi legenda, Olandia to motyl, któremu podczas lotu nad Morzem Bałtyckim odpadły skrzydła. Na długą (około 137 kilometrów długości) ale wąska (szerokość wyspy to około 17 kilometrów w najszerszym miejscu) Olandię prowadzi najdłuższy (6-kilometrowy) szwedzki most – Ölandsbron.

Tak się prezentuje most od strony z Kalmaru, 

a tak wieczorem już z Olandii.

Wyspa cieszy się niezwykłą popularnością wśród Szwedów, z powodu większej ilość słonecznych dni  niż na kontynentalnej Szwecji. Ale to nie jest jedyny powód dla którego turyści coraz chętniej zjeżdżają się na Olandię. Przed Wami …. Atrakcji, które musicie zobaczyć będąc na tej pięknej wyspie. 

1.    Informację Turystyczną –  Öland´s Official Tourist Center

Tak to nie żart ! Nie zgrzeszą mówiąc, że to najlepsza informacja turystyczna w całej Szwecji, ba nawet w Skandynawii. Do informacji dojedziemy skręcając w lewo z mostu.  Wchodząc do budynku w cale nie czujemy jakbyśmy trafili do centrum informacji. Pomieszczenie składa się z dwóch sal: głównej, gdzie znajdziemy pamiątki z całej Szwecji oraz liczne broszury oraz bocznej, w której znajduje się mini muzeum Olandii wraz z ogromną makietą całej wyspy. 

Zaznaczone są tam wszystkie szczegóły wyspy. Nad makietą unoszą się ptaki, które latają nad Olandią. 
Tutaj najlepiej się zaopatrzyć w mapę wyspy oraz specjalnie przygotowane spisy miejsc noclegowych, miejsc do kąpania się. Panie tutaj są bardzo pomocne nie wspomnę już jak dobrze mówią po angielsku, bo to jest oczywiste. Możecie tutaj również zabukować prom na Gotlandię (największą wyspę Szwecji).

2.    Ruiny zamku BORGHOLM

Zwiedzanie wyspy rozpoczęliśmy od symbolu wyspy – ruin zamku Borgholm, nie mylić z Bornholmem – duńską wyspą 🙂 

Początki borgholmskiej twierdzy sięgają X wieku. Wtedy to na miejscu warowni powstał pierwszy budynek obecnej budowli. W XVI wieku ówczesny król szwedzki, Jan III, rozpoczął przebudowę zamku na pałac. Trwała ona do XVII wieku i ukończona została przez Karola X Gustawa. W 1806 roku szalejący pożar zniczył podupadający pałac. To co uchowało się spod ognia zamieniono na hale fabryczne. Obecnie fabryki już nie ma, ale ruiny, które pozostały są dużą atrakcją turystyczną. 


Z zamku rozciąga się piękny widok na Bałtyk. 
3.    SOLIDEN SLOTT

W niewielkiej odległości od zamku Borgholm znajduje się Soliden Slott, letnia rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. 


Wyłaniająca się willa w stylu włoskim wygląda bardzo niepozornie, ale ogrody, które wyłonią się po chwili zapierają dech w piersiach. 

Na terenie rezydencji znajdują się trzy rodzaje ogrodów: przy willi geometryczne ogrody włoskie, park angielski oraz prezent od królowej Wilhelmy – ogród holenderski. Te trzy części są połączone ze sobą naturalną roślinnością, która jest starannie wyselekcjonowana i cały czas pielęgnowana. W ogrodzie znajduje się też wiele rzeźb.

Na zwiedzanie ogrodów (willa nie jest dostępna dla zwiedzających) zaplanujcie 2 godziny. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup biletu łączonego, dzięki któremu wejdziemy i do ruin zamku Borgholm i do ogrodów na terenie rezydencji.

4.i 5.Latarnia Długi Eryk – Långe Erik oraz Latarnia Długi Jan – Långe Jan

Na północy wyspy znajduje się latarnia morska Długi Eryk o wysokości 32 metrów, wzniesiona w 1845 roku. Na samym szczycie znajduje się galeria widokowa, na którą można wyjść płacąc 30 koron za osobę (dzieci 15 kr). 

Tak to ja na dole 😉 

Widok z galerii widokowej na szczycie 

Natomiast na południu wyspy znajduje się również latarnia, ale nazywa się Długi Jan i jest najwyższą latarnią w Szwecji – 42 metry wysokości.  Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na Bałtyk oraz rezerwat Ottenby Naturum (o którym więcej poniżej).6.i 7. Lerkaka – Lerkaka Väderkvarnar
Olandia nazywa jest także wyspą wiatraków. Dawniej było ich tutaj ponad 2500 jednak do dziś przetrwało niecałe 400. Wjeżdżając na wyspę zaczęliśmy liczyć ilość wiatraków, ale po przekroczeniu 30 przestaliśmy liczyć 🙂  

Najlepiej zachowane wiatraki znajdują się w miejscowości Lerkaka, położonej na wschodniej części wyspy. 

Po drugiej stronie ulicy znajduje się kamień runiczny, który pamięta jeszcze czasy wikingów. Te kamienie to pomniki, które stawiano zasłużonym osobom, aby upamiętniały ich czyny i są nieodłącznym elementem skandynawskiego krajobrazu.


8.   Gråborg i Klinta 


Jadąc dalej na południe Oladnii docieramy do największego na wyspie grodziska z VI wieku. Grodzisko ma kształt koła o średnicy 160 metrów. 

Na terenie grodziska prowadzone były liczne prace archeologiczne. Wszystkie znalezione przedmioty znajdują się w Muzeum Okręgowym w Kalmarze. Grodzisko można zwiedzić bezpłatnie. 


Na terenie grodziska znajdują się też rujny świątyni świętego Knuta z XI wieku. 

W okolicy miejscowości Klinta znajduje się megalityczny grób z ok VI wieku, który swoim zarysem przypomina łódź wikingów. Tworzą go duże kamienne płyty wkopane pionowo w ziemię. Legenda głosi, że jest tutaj pochowany najstarszy Olandzczyk. 

9.   Karlevistenen

Wydawałoby się „kolejny kamień runiczny”, ale nie, ten jest wyjątkowy. Nie tylko jest to największy kamień runiczny na Olandii, ale także najstarszy. Na tym kamieniu wyryty został pośmiertny epos na cześć wielkiego duńskiego wikinga z X wieku. 
10. Rezerwat Ottenby Naturum

Na całej Olandia można znaleźć kilka stacji ornitologicznych. 
Największa z nich mieści się na samym południu Olandii – Ottenby. 


To właśnie tutaj zjeżdżają się fani birdwatchingu z całego świata, aby obserwować ponad 300 gatunków ptaków. Jesienią docierają tutaj również stada żurawi.

Na Olandię na pewno jeszcze wrócimy. Możliwe, że przy kolejnym wyjeździe na Gotlandię. Jak sami widzicie dużo zobaczyliśmy, ale jeszcze więcej zostało do odkrycia. Olandia jest świetnym miejscem dla fanów rowerów, dla których na całej wyspie są wytyczone liczne szlaki rowerowe. Wyspę można przejechać wzdłuż i wszerz 🙂 Olandia urzeka każdego swoją przyrodą, spokojem, wiatrakami, niesamowitymi zachodami słońca oraz sielskim życiem.

Tagi: brak

36 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *