13092067_1002499926469913_233569752097895937_n.jpg

Skandynawski Maj


Przyszedł czas na kolejny wpis z cyklu SKANDYNAWSKI MIESIĄC 😉 Już jutro rozpoczyna się maj a w raz z nim nadchodzi cała masa skandynawskich wydarzeń w Polsce. Jednak najwięcej dzieje się w moim kochanym Krakowie oraz Warszawie z czego bardzo się cieszę 🙂
Klikając w obrazek przy opisie wydarzenia przeniesiecie się do wydarzenia na facebooku lub strony internetowej danego eventu 🙂 

01.05 do 15.05.2016 Toruń 
Maj rozpoczynamy 23. Festiwalem Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica, podczas którego 3.maja o godzienie 17:00 wystąpi zespół Gotlands Blasarkvintett. W programie: 

J. Stefani – Uwertura i Polonez z opery „Krakowiacy i Górale” z 1794r.F. Chopin – Grand Polonez Es-durL.E. Larsson – Uwertura, Romance, ScherzoM. Karłowicz – Serenada: Marsz, Romans, Walc, FinałF. Chopin – Wariacje B-dur op. 2 na temat „La ci da rem la mano” z opery „Don Giovanni” W.A. Mozarta

Więcej informacji na temat wydarzeń podczas tego Festiwalu znajdziecie klikając w poniższe zdjęcie: 

05.05.2016 Warszawa 18:00 

 Kolejne wydarzenie odbędzie się również w Warszawie. Jest to Debata „Nie mógłbym postąpić inaczej – o odwadze cywilnej i wartych naśladowania postawach”, zainspirowana życiem i dziełem Raoula Wallenberga.


Dyskutować będą Gellért Kovács, historyk, badając losy szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga, Hanna Machińska, wieloletnia dyrektorka Biura Informacji Rady Europy w Warszawie, a obecnie Biura Rady Europy w Warszawie, Gregor Nowinski, szwedzki reżyser polskiego pochodzenia oraz Michał Sobelman – rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce. Debatę poprowadzi polski dziennikarz Zbigniew Gluza. 

Debata będzie połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wojna Raoula Wallenberga” (reż. Gregor Nowinski).17.05.2016 Kraków – Dzień Skandynawski – WSE Kraków 

Studenci Skandynawistyki na Wyższej Szkole Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie zaprasza na Dzień Skandynawski. 

Podczas eventu odbędą się liczne slajdowiska z podróży po Skandynawii, prelekacja o Laponii i jak tanio podróżować po Szwecji, Norwegii oraz Finlandii, a także krótkie lekcje pokazowe języków skandynawskich. Dla uczestników będą czekać skandynawskie smakołyki 😉

Wstęp Wolny 17.05.2016 Kraków – Hen – spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską

Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie z Iloną Wiśniewską, mieszkającą w Norwegi, autorką książek „Hen Na północy Norwegii” oraz „Białe”. 


Spotkanie dotyczyć będzie nowo wydanej książki „Hen Na północy Norwegii ” . Z Iloną Wiśniwską rozmawiać będzie Barbara Gawryluk.

Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda oczami umierającego starca, wsłuchuje się w nią razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać, albo stara się ją uchronić od zniknięcia wraz z tymi, którzy malują murale na opuszczonych budyn
kach.

Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć „po drugiej stronie globu”, jak i „tuż za rogiem”. Hen to równocześnie daleko i blisko.

19-20.05.2016 Warszawa –  Ogólnopolska Konferencja Islandia
W dniach 19-20 maja odbędzie się w Warszawie Ogólnopolska Konferencja – Islandia: Geografia.Kultura. Społeczeństwo. Miło mi poinformować, że Marchewkowa Skandynawia objęła patronat nad tą konferencją !

Konferencja zaadresowana jest do studentów i doktorantów uczelni krajowych.  Projekt ma też na celu promocję Islandii w Polsce. Przez dwa dni będzie można poznać ten piękny kraj i jego kulturę dzięki wystąpieniom młodych specjalistów i miłośników Islandii z całej Polski. Różnorodne referaty, podzielone na panele pozwalające na odkrycie wyspy na różnych płaszczyznach, dadzą okazję do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń.
Konferencja naukowa będzie osią główną, której towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia w tym samym terminie. Organizatorzy chcieliby, aby nadać promocji kultury islandzkiej również mniej oficjalny ton poprzez zaproponowanie uczestnikom konferencji wzięcie udziału w warsztatach towarzyszących. Odbędzie się również spotkanie poświęcone sagom islandzkim z udziałem dr. Jakuba Morawca (UŚ) i dr. Przemysława Czarneckiego (UAM).
WSTĘP WOLNY 

29.05.2016 Kraków – 56. Krakowski Festiwal Filmowy

29. maja rozpoczyna się Krakowski Festiwal Filmowy, który potrwa do 05.czerwca.
 
Tegorocznym gościem KFF będzie bliska memu sercu – kinematografia szwedzka. W ramach sekcji – Spojrzenie na Szwecję – zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. 
Cykl Spojrzenie na Szwecję rozpocznie pokaz filmu “Szwedzka teoria miłości” znanego szwedzko-włoskiego dokumentalisty Erika Gandini. Projekcja filmu z udziałem reżysera odbędzie się 30 maja.
O tym wydarzeniu pisałam w poprzednim poście (tutaj) gdzie zapraszam do zapoznania się  z listą filmów, których pokazy odbędą się na 56. KFF. Miło mi również poinformować, że Marchewkowa Skandynawia objęła patronat nad tym wydarzeniem !
Tagi: brak

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *