logoKFF56_-2B2016.jpg

56. Krakowski Festiwal Filmowy – zapowiedź


Jak już wspomniałam Marchewkowa Skandynawia objęła patronat medialny nad tegoroczną edycją Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Do tego eventu zostało niewiele ponad miesiąc i już dzisiaj warto zarezerwować sobie czas, aby przybyć do Krakowa na tą imprezę. 56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja – 5 czerwca 2016 roku.

Krakowski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych eventów filmowych w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.  W tym roku na Festiwal zgłoszono aż 3322 filmy !
Tegorocznym gościem będzie bliska memu sercu– kinematografia szwedzka. W ramach sekcji – Spojrzenie na Szwecję – zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.
Cykl Spojrzenie na Szwecję rozpocznie pokaz filmu “Szwedzka teoria miłości” znanego szwedzko-włoskiego dokumentalisty Erika Gandini. 
Projekcja filmu z udziałem reżysera odbędzie się 30 maja.

W programie pełnometrażowych filmów dokumentalnych zaprezentowany zostanie też niezwykły film o trudnej, silnej i upartej kobiecej walce z samą sobą oraz otaczającym ją światem. MonaLisa Story(reż. Jessica Nettelbladt) to ukazuje osiem lat z życia tytułowej bohaterki, która sama o sobie mówi, że urodziła się na haju. Kamera wnikliwie i z brutalną szczerością rejestruje jej codziennie zmaganie z uzależnieniem od heroiny i wielokrotne próby wyjścia na prostą.

Zobaczymy również kontrowersyjny Pervert Park“. Twórcy filmu Frida i Lasse Barkfors udają się do Stanów Zjednoczonych, by oddać głos tym, których wiele osób wcale nie chciałoby wysłuchać. Opowiadając historie przestępców seksualnych, dokumentują ich życie na wolności, które ogranicza się do specjalnie utworzonej strefy, potocznie okrzykniętej parkiem zboczeńców.

Kolejny film w programie Festiwalu to The Girl Who Saved My Life“. „Nie ma wojny w moim kraju ponownie” to tymi słowami reżyser Hogir Hirori zaczyna film Dziewczyna, która uratowała mi życie. W sierpniu 2014 roku reżyser opuszcza swoją ciężarną żonę w Szwecji i wyrusza ze Szwecji w podróż do swojej ojczyzny, Kurdystanu, by opowiedzieć historię tamtejszych uchodźców. Kiedy na drodze spotyka chorą dziewczynkę, nie wie jeszcze, jak wielki wpływ będzie miała ona na jego życie.


Temat uchodźców powraca także w kolejnym filmie Nice People(reż. Anders Helgeson, Karin af Klintberg). Nice People to opowieść o grupie somalijskich imigrantów, którzy w małym, szwedzkim mieście tworzą drużynę… hokeja, stając się pierwszą drużyną z Afryki w tej dyscyplinie.

Kolejny film jest na mojej liście „must see”. “Ingrid Bergman – in Her Own Words to zgodnie z tytułem portret jednej z największych gwiazd złotej ery Hollywood stworzony  jej własnymi słowami. Reżyser Stig Björkman wykorzystał nieznane, prywatne zapiski, listy oraz wywiady z dziećmi i stworzył z nich intymny obraz tej niezwykle utalentowanej aktorki i fascynującej kobiety.


Film “Martha&Niki (reż. Tora Mårtens) to historia dwóch Szwedek Marty Nabwire i Niki Tsappos, które w 2010 roku  wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Street Dance, Juste Debout w Paryżu. To one były pierwszymi kobietami, które rywalizowały na Mistrzostwach Świata w hip hop dance. 


Film ten ukazuje miłość do tańca, miłość do siebie i poszukiwanie właściwej drogi w życiu. Po sukcesach jakie bohaterki odniosły w tańcu hip-hopowym, muszą teraz zmierzyć się z drugą stroną medalu oraz własną przeszłością. Czy ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę ? 

Szwecja to pierwszy kraj nordycki, który będzie w Krakowie gościem specjalnym. Jednak w poprzednich latach na Festiwalu pojawiały się już szwedzkie akcenty. Szwedzkie filmy aż trzykrotnie zdobyły w Krakowie najważniejsze nagrody: w 2013 roku Tora Mårtens otrzymała Złoty Róg za film “Colombianos”, w 2012 tę samą nagrodę zdobył Peter Gerdehag za film “Mleczne siostry”, a w 2011 Srebrny Róg powędrował do Marcusa Lindeena za film “Rozczarowani”.

Tagi: brak

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *